In Bruge

22 Mayıs 2021

İrlanda’lı oyun yazarı Martin McDonagg’ın 2008’de yazıp yönettiği ve ilk uzun metrajlı filmi olan In Bruge,  adıyla müsemma Belçika’nın Brüj şehrinde çekilmiştir. Konusunu basitçe, iki tetikçi Ken ve Ray’in, Londra’daki patronları tarafından bir işi halletmeleri için Orta çağ’dan kalan ve büyüleyici bir kent olan Brüj’a gönderilmeleri ile gelişen nahoş olaylar, diyerek özetleyebiliriz. Güzel bir kara komedi/dram film örneği olan bu filmi izlemenizi önererek, filmden aklımıza kalan ve gidiverdiğimiz bazı kısımlara geçiyoruz.

Avrupa’nın en eski hastanelerinden XI. yy’dan kalma Eski St. John Hastanesi, 1978 yılına kadar faaliyetini sürdürmüş ve günümüzde müze olarak hizmet vermeye devam ediyor.

XIII.yy’dan kalma olan Çan Kulesi, 366 basamağını çıktıktan sonra sizi muhteşem bir manzara ile ödüllendiriyor.

Gruuthuse ailesinin XVI ve XIX yüzyılları arasındaki şaşalı yaşamını görmek için Gruuthuse Müzesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Gruit adıyla bilinen biranın üreticisi de bu ailedir.

1291 yılında inşa edilen Kutsal Kan Bazilikası, ismini içinde Hz. İsa’nın kanından damla olduğuna inanılan bazilikadan alır.

Ortaçağ Eekhout Manastırı’nın üzerine inşa edilmiş bir müze olan Groeninge Müzesi, altı yüzyıl Flaman ve Belçika resminin kapsamlı bir araştırmasına ev sahipliği yapıyor.

Belçika Birası; genel adı böyle olsa bile, ülkede her kasabanın ya da şehrin kendine has bir birası mevcut. Rengine göre çeşitlerinin yanı sıra aromaları ile ayrılan biralar, geleneklere göre özel bardaklarda sunulur.

Ve elbette herkesin kefil olduğu Belçika Çikolatası’nı atlamak olmaz. İmkanınız varsa Belçika çikolatanız eşliğinde bu güzel filmi izleyebilir, Brüj’a dair daha birçok şeyi nefis manzarası eşliğinde görebilirsiniz.

Güven Akgün

 

Yukarı