Tarihteki Kötü Leke: Soykırım Temalı Filmler

15 Ocak 2018

Tarihe bakıldığında, bazı ulusların gözlerini kırpmadan katliamlar işlediği zamanlar vardır. O dönemlere tanıklık etmesem dahi en çok etkilendiğim tarihi dönemlerdendir soykırım hikayeleri. Size bu listede soykırım, diktatörlük, savaş içeren; biraz hüzünlü biraz da heyecanlı filmleri derlemeye çalıştım.

İyi  seyirler.

The Killing Fields ( 1984 )

Yönetmen: Roland Joffe

Tür: Biyografi, Drama

Imdb: 7.9

Üç dalda Oscar Ödülü kazanan The Killing Fields, Kamboçya’daki soykırımı ele alıyor ve diktatör Pol Pot’un halka yapmış olduğu zulmü çarpıcı sahneleriyle gözler önüne koyuyor.

 

 

 

Sophie’s Choice ( 1982 )

Yönetmen: Alan J. Pakula

Tür: Dram, Romantik

Imdb: 7.7

Meryl Streep ‘in 1983 yılında En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandığı filmde, Yahudi bir anne ve iki çocuğunun Nazi dönemlerinde hayatta kalma öyküsünü konu ediniyor. Meryl Streep’in Oscarlık performansını görmek için bile izlenir.

 

 

Schindler’s List ( 1993 )

Yönetmen: Steven Spielberg

Tür: Biyografi , Dram , Tarih

Imdb: 8.9

Soykırım denilince benim aklıma ilk gelen filmlerden biri. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Oskar Schindler’in fabrikasında çalıştırdığı Yahudi işçilerini Nazilerden kurtarma çabasını anlatıyor. Ayrıca 94 senesinde yedi dalda Oscar Ödülü kazandı.

 

 

La vita è bella ( 1997 )

Yönetmen : Roberto Benigni

Tür: Komedi, Dram, Savaş

Imdb: 8.6

Yahudi bir ailenin toplama kampında yaşadıkları sorunları ve özellikle babanın oğlu ile olan ilişkisi gerçekten filmi izlemeniz için sebep.  98 yılında 3 dalda Oscar Ödülü kazanmış hüznün ve komedinin bir arada olduğu bu filmi es geçmeyin.

 

 

The Pianist (2002)

Yönetmen: Roman Polanski

Tür: Biyografi, Dram, Müzik

Imdb: 8.5

2003 yılında üç dalda Oscar ödülü kazanan Piyanist, İkinci Dünya Savaşı’nı konu edinen filmler arasında yerini layığıyla bulmuştur. Adrien Brody’nin mükemmel oyunculuğu eşliğinde bu filmi seyretmeye paha biçilemez.

 

 

Hotel Rwanda (2004)

Yönetmen: Terry George

Tür: Biyografi, Dram

Imdb: 8.1

Rwanda’da bulunan Tutsi ve Hutu halklarının savaşını konu alıyor. Otel sahibinin savaş esnasında otelinin kapılarını açması ve insanları ölümden korumaya çalışması adeta Schindler’s List filmini andırıyor. Klasik Yahudi soykırım filmleri dışında bir film seyretmek isterseniz, üç dalda Oscar’a aday olmuş bu filmi kaçırmayın derim.

 

The Boy in the Stripped Pyjamas (2008)

Yönetmen: Mark Herman

Tür: Dram, Savaş

Imdb: 7.8

İkinci Dünya Savaşı esnasında farklı iki ırktan çocukların (biri Yahudi diğeri Alman) arkadaşlık kurma çabalarını seyrediyoruz. Film gerçekten dram yüklü. Benim favorilerim arasındadır.

 

 

Yönetmen: Michael Mann

Tür: Aksiyon, Macera

Imdb: 1992

Film, Fransızlar ve Kızılderililer arasında geçen ve Kızılderililer için yıkıcı etkileri olan savaşı konu alıyor. Başrol oyuncusu Daniel Day- Lewis’in performansı ile daha da etkileyiciliğini arttıran bu filmi mutlaka seyretmelisiniz.

 

 

 

Sometimes in April ( 2005 )

Yönetmen: Raoul Peck

Tür: Dram, Tarih

Imdb: 7.9

Ünlü oyuncu İdris Elba’nın da kadrosunda bulunduğu Sometimes in April, konusu itibari ile Ruanda soykırımını konu edinen güzel filmlerde başı çekiyor.

 

 

 

Munyurangabo ( 2007 )

Yönetmen: Lee Isaac Chung

Tür: Dram

Imdb: 6.9

Film konusunda Ruanda’da yaşan biri Hutu diğeri ise Tutsi halkına mensup iki gencin arkadaşlığı ele alıyor. İki gencin farklı kitlenin mensubu olmalarına rağmen beraber olabilme çabalarını seyretmek gerçekten güzel bir deneyim.

 

 

Darfur ( 2009)

Yönetmen: Uwe Boll

Tür: Dram, Savaş

Imdb: 5.9

Sudan’da meydana gelen soykırım zamanında orada bulunan Amerikalı gazetecilerin, insanlara yardım etmesini konu alıyor. Biraz dram biraz da aksiyonlu bir tarz istiyorsanız seyredin derim.

 

 

Belvedere ( 2010 )

Yönetmen: Ahmed İmamovic

Tür: Dram

Imdb: 7.2

Film, Sırpların Srebrenitsa’da gerçekleştirdikleri soykırımı, katliamdan kurtulan bir kadının gözünden anlatıyor. Günümüzde halihazırda oldukça ses getiren katliamı daha iyi anlama ve empati kurma fırsatı sunan bu filmi seyretmelisiniz.

 

 

Turkish Passport ( 2011 )

Yönetmen: Burak Arlıel

Tür: Belgesel, Dram

Imdb: 7.6

Türk yapımı olan bu film İkinci Dünya Savaşı sırasında Türk diplomatların Avrupa’daki Yahudilere soykırımdan kurtulabilmeleri için yaptıkları yardımı konu alıyor. Türk yapımı bir soykırım filmi seyretmek isterseniz, şans verebileceğiniz bir film.

 

 

Kinyarwanda

Yönetmen: Alrick Brown

Tür: Dram, Tarih, Romantik

Imdb: 6.7

Merkezinde Hutu ve Tutsi arasındaki savaşı ve soykırım zamanlarını barındıran filmde, birbirinden farklı insanların o dönemde yaşadıkları hayatları ele alınmış. Değişik bir atmosferi olan bu filmi keyifle izleyeceksiniz.

 

 

First They Killed My Father ( 2017 )

Yönetmen: Angelina Jolie

Tür: Biyografi, Dram

Imdb: 7.2

Yönetmenliğini Angelina Jolie’nin üstlenmiş olduğu film, çocukluğunu Kamboçya’daki soykırım zamanında geçiren bir kızın yaşam öyküsünü anlatıyor. Jolie yapımı bir film seyretmeye değer.

 

 

 

Toykan Tansöker

Yukarı