Beklenmeyen Tehlike; Salgın Temalı Filmler

6 Şubat 2021

Bir yıldır dünyada ki tüm ulusların öncelikli sorunu haline gelen Covid-19 virüsü adeta bize bir bilim kurgu filmi tadında bir yıl yaşattı.

Bugünki listede size pandemi , salgın , virüs temalı filmlerden bazılarını tanıtacağım. Tabii ki daha bir çok film mevcut ben hoşuma gidenleri sizin için derledim.

İyi seyirler

The Andromeda Strain ( 1971 )

Yönetmen: Robert Wise

Tür: Gizem, Bilim Kurgu, Gerilim

Imdb: 7.2

İki dalda Oscar ödülüne aday gösterilen film, bildiğimiz klasik pandemi hikayelerinden biraz farklı. Filmde bir uzaylının dünyaya gelmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktan söz edilmektedir.

12 Monkey ( 1995)

Yönetmen: Terry Gilliam

Tür: Gizem, Bilim Kurgu, Gerilim

Imdb: 8.0

Brad Pitt ve Bruce Willis’in başrollerde olduğu film, dünya üzerinde ki insan popülasyonunu yüksek oranda yok eden Kalavirüs ile olan mücadeleyi anlatıyor. 1996 yılında iki dalda Oscar’a aday gösterilen bu sürükleyici filmi izlemelisiniz.

Out Break (1995)

Yönetmen: Wolfgang Peterson

Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim

Imdb: 6.6

Film, Afrika’dan Amerika’ya getirilen bir maymun tarafından yayılan ölümcül bir virüsü yok etmeye çalışan Amerikan ordusunun zorlu mücadelesini anlatıyor. Sadece oyuncu kadrosu için bile izlemeye değer.

Children of Men (2006)

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu, Gerilim

Imdb: 7.9

2007 yılında üç dalda Oscar ödülüne aday gösterilen Children of Men, hem oyuncu kadrosu ile hem de konusu ile oldukça ilgi çekici. Film, bilinmeyen bir sebepten ötürü insan ırkının üreyememe sorunuyla karşı karşıya kalmasını anlatıyor. Gerçekten aksiyon seviyorsanız izlemenizi şiddetle öneririm.

I Am Legend (2007)

Yönetmen: Francis Lawrence

Tür: Aksiyon , Dram , Gerilim , Bilim Kurgu

Imdb: 7.2

Ünlü oyuncu Will Smith’in başrolünde olduğu film, dünyadaki insanların bir virüs sebebiyle insan dışı varlıklara dönüşmelerini konu edinmektedir. Bu süreçte tek başına yaşam mücadelesi veren Robert Neville ve köpeğinin, bol gerilimli ve aksiyonlu hikayesini anlatmaktadır.

Blindness (2008)

Yönetmen : Fernando Meirelles

Tür: Gizem, Bilim Kurgu, Gerilim

Imdb: 6.6

Julianne Moore’un baş rolünde olduğu film, bir şehirde yaşayan insanların bilinmeyen bir sebepten ötürü görme yetilerini kaybetmesini konu almaktadır. Gizem içeren filmleri seven izleyicilere tavsiye edilir.

Gamgi (2013)

Yönetmen: Sung-su Kim

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu

Imdb: 6.6

Film, Güney Kore’yi etkisi altına alan bir virüsün ülkeyi nasıl kasıp kavurduğunu konu edinmektedir. Açıkçası, Güney Kore yapımı filmleri oldum olası sevmişimdir. Bu yüzden film, salgın denilince akla gelen filmlerden birisi. Listeye eklenmeli.

Contagion (2011)

Yönetmen: Steven Soderbergh

Tür: Dram, Gerilim

Imdb: 6.7

Bu film, günümüzdeki pandemi sürecinde yaşananları anlatan en yakın film sanırım. Filmde bir iş kadınının Hong Kong’a yaptığı iş seyahati sonrası ABD’ye getirdiği virüs ve ona karşı verilen mücadeleyi anlatmaktadır. Oyuncu kadrosunda Matt Demon, Kate Winslet ve Jude Law gibi oyuncuların bulunduğu bu oldukça gerçekçi ve gerilim dolu filmi listenize eklemenizi tavsiye ederim.

World War Z (2013)

Yönetmen: Marc Forster

Tür: Aksiyon, Macera, Korku, Bilim Kurgu

Imdb: 7.0

Birleşmiş Milletlerde çalışan bir görevlinin yayılmış olan Solanum virüsünü durdurma çabasını anlatmaktadır. Oyunculuğunu yine konuşturan Brad Pitt, başrolde yer almaktadır. Özellikle zombi salgını konulu film sevenlere tavsiye edilir.

Carriers (2009)

Yönetmen: David Pastor , Alex Pastor

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim, Drama

Imdb: 6.0

Yayılmakta olan bir virüsten kaçmaya çalışan bir grup arkadaşın, birbirlerine virüs bulaştırmamak için gösterdiği çabaları ve hayatta kalma çabalarını anlatmaktadır.

Yukarı