Şehir Manzaralı Filmler

7 Mayıs 2021

Malum hepimiz evlere kapandık. Kimimizin bayram tatili için planları vardı. Görmek istediğimiz, keşfetmek için heyecanlandığımız yeni yerlere seyahat etmeyi planlıyorduk. Bu yüzden sizlere oturduğunuz yerden keyifle izleyebileceğiniz, aynı zamanda izlerken oraya gidivermişsiniz hissi veren bir film listesi hazırlamaya çalıştım, umarım beğenirsiniz.

İyi seyirler.

 

Roma ( 1972 )

Yönetmen: Federico Fellini

Tür: Komedi, Dram

Imdb: 7.4

Aynı zaman da Fellini’nin Roma’sı olarak da bilinen film, hem otobiyografik hem de realist bir film. Yönetmenin kendi çocukluğundaki Roma’yı anlatan eser, komedi içermesinin yanı sıra oldukça gerçekçi bir eser. İtalya’nın başkenti Roma’nın belki de en gerçekçi ve aynı zamanda tezatlığını gözler önüne seren bir yapıt. Roma’yı usta yönetmenin gözünden görmek ayrı bir zevk.

 

 

 

 

Manhattan ( 1979 )

Yönetmen: Woody Allen

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Imdb: 7.9

1980 yılın da iki dalda Oscar’a aday olan film, Hollywood’un sempatik ve aşk çocuğu Woody Allen tarafından çekilmiştir. Filmde New York ‘un düzeni ve yaşanış biçimi ele alınmış. Şehrin hem kalabalıklığı, karmaşası hem de güzel yanlarını rahatlıkla görebiliyoruz. Gerek oyuncu kadrosuyla gerek sinematografisiyle beni etkileyen bir eser. Son olarak, benim en çok hoşuma giden filmin siyah beyaz çekilmiş olması.

 

 

 

Hakkari’de Bir Mevsim ( 1983 )

Yönetmen: Erden Kıral

Tür: Dram

Imdb: 7.3

Genco Erkal, Şerif Sezer gibi usta oyuncuların yer aldığı film isminden de anlaşıldığı üzere Hakkari’de geçmektedir. Ferit Edgü’nün aynı isimli kitabından uyarlanan film, insan ve kültür çatışmasını bize en çarpıcı şekilde anlatıyor. Bir yandan Fransız kültürüyle yetişmiş bir öğretmenin Hakkari’de yaşadığı zorlukları çarpıcı şekilde ele alırken bir yandan da Hakkari’nin doğal güzelliğini bakirliğini ve yaşam şeklini ele almaktadır. Bu kültür çatışmasını ele alan filmi hem Hakkari’yi merak edenlere hem de hem de insani ilişkilerin zorluğunu anlamaya çalışanlara tavsiye ederim.

 

 

 

Der Himmel über Berlin ( 1987 )

Yönetmen: Wim Wenders

Tür: Dram, Fantastik, Romantik

Imdb: 8.0

City of Angels filminin orjinali olan bu eser biraz fantastik olmasından dolayı benim severek izlediğim bir filmdi. Film de bir meleğin gözünden Berlin’in insanları yaşantısı ve o dönemlerdeki zorlukları anlatılmaktadır. Ara ara siyah beyaz sonra renkli görüntülere ani geçişleriyle hayatın aslında tam anlamıyla filmde ki gibi bazen siyah beyaz bazen renkli yönleri vurgulanmak istenmiş. Cannes film festivalinde ödül alan bu şaheseri mutlaka izleyin.

 

 

 

Cidade de Deus ( 2002 )

Yönetmen: Fernando Meirelles

Tür: Suç, Dram

Imdb: 8.6

İzlerken belki de en çok keyif aldığım filmlerden birisi. Aksiyonu bir tarafa Brezilya’nın gettolarında ki yaşam mücadelesini görmek ayrı bir heyecanlı. Filmde 2003 yılında dört dalda Oscar’a aday olan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

 

 

 

A fost sau n-a fost? ( 2006 )

Yönetmen: Corneliu Porumboiu

Tür: Komedi, Dram

Imdb: 7.4

Romanya yapımı olan bu film, Bükreş’in doğusunda bulunan bir kasabada geçmektedir. Filmi izlerken Romanya’nın o kasvetli havasını ve dokusunu bize çok iyi yansıtıyor. Çekimlerinin durağan olması dışında içerik oldukça hareketli. Tam olarak Bükreş olmasa da o civarları merak edenlerin izlemesini tavsiye ederim.

 

 

 

 

Persepolis ( 2007 )

Yönetmen: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi

Tür: Animasyon , Biyografi

Imdb: 8.0

2008 yılında Oscar Ödüllerinde adaylığı bulunan Persepolis, Satrapi’nin çizgi romanından esinlenerek çekilmiştir. Film siyah beyaz çekim olmasına rağmen oldukça akıcı ve izlemesi çok keyifli. 2007 senesinde konusu itibariyle oldukça vurucu bir etki yaratan eser, bir kız çocuğunun İran devriminde yaşadığı zorlukları anlatmaktadır. Kız çocuğu ise zaten filmin aynı zamanda yönetmeni olan Satrapi’dir. İran’a göz atmak isteyenlere tavsiye edilir.

 

 

 

Vicky Christina Barcelona ( 2008 )

Yönetmen: Woody Allen

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Imdb: 7.1

Woody Allen’nın daha gösterime girmeden çok konuşulan bu filmi, İspanya’nın Barselona şehrinde geçmektedir. Barselona’yı en güzel haliyle görmek isteyenler için birebir. Aslında baktığımızda klasik bir Woody Allen filmidir. Aşk, romantizm, insan ilişkileri… Oyuncu kadrosuyla efsaneler yaratan film, üstelik 2009 yılında Oscar ödülü kazanmıştır.

 

 

 

 

Midnight in Paris ( 2011 )

Yönetmen: Woody Allen

Tür: Komedi, Fantastik, Romantik

Imdb: 7.7

Paris sokakları ve yine bir Allen filmi, bu sefer biraz romantizm ve aşkın yanında biraz fantastik ögelerde içeren film adeta bir şiir gibi akıyor. Filmin akışı ve gidişatı o kadar yerinde ki hiçbir şekilde kendini tekrarlama yok. Paris’in yer yer sakin kimi zamanda hızlı temposunu takip etmek isteyenlere önerilir.

 

 

 

 

7 días en La Habana ( 2012 )

Yönetmen: Laurent Cantent –  Benicio Del Tor –  Gaspar Noe –  Julio Medem –  Elia Suleiman –  Juan Carlos Tabio – Pablo Trapero

Tür: Dram

Imdb: 6.1

Son filmimiz biraz alışılmışın dışında, eser yedi farklı kısa filmden oluşmaktadır. Her bir hikaye birbirinden farklı olsa da aslında karakterler açısından bir bağlantı kurulduğunu görüyorsunuz. Aynı zamanda yönetmenler Küba’nın komünist etkilerini ve izlenimlerini görebileceğiniz çok sempatik bir görsel şölen sunuyor.

 

 

 

Toykan Tansöker

Yukarı