Haklarımız Var! (İnsan Hakları Temalı Filmler)

7 Nisan 2021

Bu yazımda hepimizi ilgilendiren ve bu ara gündemimizi oldukça meşgul eden bir tema üzerinde durmak istedim; İnsan Hakları… Listede tabii ki tüm insan hakları temalı filmlere yer veremedim ama hoşuma giden ve izleyince hepimize dokunan bazı temel haklara değinen filmleri ele almaya çalıştım.

İyi seyirler.

 

Inherit the Wind ( 1960 )

Yönetmen: Stanley Kramer

Tür: Biyografi , Drama , Tarih

Imdb: 8.1

1961 yılında Oscar Ödüllerine dört dalda aday olan İnherit the Wind, günümüzde insanların belki de en çok ihlal ettiği bir hak olan düşünce hakkına, din ve vicdan özgürlüğüne değinmektedir. Filmde bir biyoloji öğretmenin derste öğrencilere Evrim Teorisini öğrencilerine anlatmasından sonra hapse atılmasını ve yargılanmasını anlatmaktadır. Filmin gerçek hikayeden esinlenerek çekilmesi filmi daha da etkileyici kılıyor. Mutlaka izleyin.

 

Judgment at Nuremberg (1961)

Yönetmen: Stanley Kramer

Tür: Dram, Savaş

Imdb: 8.2

Judgment at Nuremberg’i bilmeyen yoktur sanırım. 1962 yılında iki dalda Oscar Ödülü alan bu kült film, dört Nazi askerinin İkinci Dünya Savaşı sonrası yargılanmalarını anlatmaktadır. Gerek oyunculuklarıyla gerekse senaryosuyla gerçekten oldukça etkileyici bir baş yapıt. Adil yargılanma hakkını ele alan, vicdanlara dokunan bir film. Mutlaka izleyin, izlettirin.

 

All the President’s Men (1976)

Yönetmen: Alan Pakula

Tür: Biyografi, Dram, Tarihi

Imdb: 7.9

Dustin Hoffman, Robert Redford gibi usta oyuncuların yer aldığı ve 1977 yılında dört dalda Oscar Ödülü kazanan film, Watergate skandalını ele almakta. Ağırlıklı olarak basın özgürlüğüne değinen filmde oyunculuklar oldukça başarılı.

 

 

Kramer vs. Kramer (1979)

Yönetmen: Robert Benton

Tür: Dram

Imdb: 7.8

Yine bir Dustin Hoffman filmi, üstelik yanında Meryl Streep yer almakta. Bu iki usta oyuncunun yer aldığı bir film ne kadar kötü olabilir ki? 1980 yılında beş dalda Oscar Ödülü kazanan Kramer vs. Kramer, bir çiftin boşanma evresinden sonra çocuğun velayeti için verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır. Aile yaşamının gizliliğine değinen film oldukça realist ve belki de  izleyince hayatınızdan bir kesit görebileceğiniz türden.

 

Full Metal Jacket (1987)

Yönetmen: Stanley Kubrick

Tür: Dram, Savaş

Imdb: 8.3

Stanley Kubrick denince herkes bir durur. Çünkü izleyeceğiniz eserde sizi düşünmeye itecek çok fazla sahne olacaktır. Kendi tarzıyla oldukça başarılı sayılan Kubrick’in yönetmenliğini yaptığı film , savaş psikolojisini ve bununla beraber aşağılayıcı ve insanlık dışı muamele görmeme hakkını ele almaktadır. Gerçekten oldukça çarpıcı ve iz bırakan sahnelere tanık olacaksınız. Kubrick hayranları kesinlikle izlemeli.

 

The Truman Show (1998)

Yönetmen: Peter Weir

Tür: Komedi, Dram

Imdb: 8.1

Jim Carrey’nin oyunculuğunu izlemek isterseniz işte size en güzel oyunculuğunu gösterdiği bir başyapıt. 1999 yılında üç dalda Oscar Ödüllüne aday olan film, izlendiğinde ilk başta akıllarda soru işaretlerine sebebiyet veriyor neler olduğunu anlayamıyoruz. Genel olarak özel hayatın gizliliğine değinen ve günümüzde bile insanların hayatlarını gizli yaşamaya çalışsa bile buna engel olunduğunu bir şekilde devlet tarafından ve şahıslar tarafından görmekteyiz. Gerçekten çok keyifli, izlerken düşündüren tarzda bir eser.

 

Pardon (2005)

Yönetmen: Mert Baykal

Tür: Komedi, Dram

Imdb: 8.2

Rasim Öztekin ve Ferhan Şensoy gibi usta oyuncu ekibiyle tam anlamıyla bir trajikomik bir eser. Üç tane mahkumun işlemedikleri bir suçtan ötürü haksız yere hapis yatmasını konu almaktadır. İzlemesi çok keyifli olan bu filmi kaçırmayın.

 

 

Milk (2008)

Yönetmen: Gus Van Sant

Tür: Biyografi, Dram

Imdb: 7.5

Gerçek hikayeden esinlenerek çekilen Milk, eşcinsel aktivist Harvey Milk’in çok temel hak olan eşcinsellerinde insan haklarından yararlanabilmesi için verdiği mücadeleyi konu edinmektedir. 2009 yılında iki dalda Oscar Ödülü kazanan Milk, Sean Penn’in oyunculuğunu konuşturduğu bir film. İzlemediyseniz kaçırmayın derim.

 

Mediastan ( 2013 )

Yönetmen: Johannes Wahlström

Tür: Belgesel

Imdb: 7.8

Mediastan tüm gerçekliğiyle Wikileaks dosyalarının ortaya çıkış hikayesini ve bu süreci anlatan, anlatırken de basın özgürlüğüne ve haberleşmenin gizliliğine de değinmesiyle listede yer almaktadır. Merak edenlerin izlemesini tavsiye ederim.

 

 

Jimmy’s Hall (2014)

Yönetmen: Ken Loach

Tür: Biyografi, Dram

Imdb: 6.7

İrlanda da geçen filmde, Jimmy iç savaş sonrası amerikaya kaçar ama geri döndüğündeyse bıraktığı köyü eskisi gibi değildir ve kilise halk üzerinde söz hakkına sahiptir. Film gerçek hikayeden esinlenilmiş olup filmin temelinde yatan sorun köy halkının düşünce yapısı ile kilisenin ayrı düşmesini konu almaktadır.

 

 

Toykan Tansöker

 

 

Yukarı