Kara Filmler

17 Mayıs 2018

The Maltese Falcon ( 1941 )

Yönetmen: John Huston

Tür: Gizem

Imdb: 8.1

Kitaptan uyarlama olan film, 1942 yılında üç dalda Oscar’a aday olmuştur. Bir çoğunuzun filmin adını daha önce duyduğuna eminim çünkü Amerikan kara-film tarihinin ilklerinden sayılır. Bir grup dedektifin birlikte bir suçu aydınlatmaya çalışması ele alınmaktadır.

 

 

Laura ( 1944 )

Yönetmen: Otto Preminger

Tür: Dram, Gizem

Imdb: 8.1

1945 yılında Oscar kazanan Laura, çekimlerinin yanı sıra aynı zamanda konusu ile de gayet ilgi çekicidir. Bir dedektifin cinayeti çözmeye çalışırken maktul ile olan hisleriyle başa çıkışını konu almaktadır.

 

 

Murder, My Sweet ( 1944 )

Yönetmen: Edward Dmytryk

Tür: Suç, Dram

Imdb: 7.6

Film, bu defa bir dedektifin kendisini işlenen cinayetlerden sorumlu tutulmasını ele almaktadır. Aksiyon arayanlara tavsiye edilir.

 

 

 

Double Indemnity ( 1944 )

Yönetmen: Billy Wilder

Tür: Dram, Suç

Imdb: 8.3

Döneminin ünlü yönetmeni Billy Wilder’ın elinden çıkan bu film, kara-film türünün öncülerinden sayılmaktadır. Sigorta şirketinden tazminat kazanabilmek için bir eşin çevirdiği oyunu anlatmaktadır. 1945 senesinde yedi dalda Oscar ödülüne aday olmuştur.

 

 

Detour ( 1945 )

Yönetmen: Edgar G. Ulmer

Tür: Dram, Suç

Imdb: 7.4

Tom Neal ve Ann Savage’in birlikte rol aldıkları Detour, sevgilisi için Kaliforniya’ya giden bir piyanistin başından geçenleri anlatmaktadır. Aksiyon arayanlar için birebir.

 

 

 

The Killers (1946)

Yönetmen: Robert Siodmak

Tür: Suç, Dram, Gizem

Imdb: 7.8

1947 senesinde dört dalda Oscar adaylığı bulunan The Killers, kara-film türünün iyilerinden biridir. Sigorta dedektifinin bir cinayeti araştırmasını konu almaktadır. Unutmadan; film aynı zamanda Ernest Hemingway’in kitabından uyarlamadır.

 

 

Nightmare Alley ( 1947 )

Yönetmen: Edmund Goulding

Tür: Dram

Imdb: 7.8

Film, dolandırıcılıkla geçimini sağlayan karakterin hızla yükselişini ve aynı zamanda düşüşünü ele almaktadır. Aynı zamanda iki Oscar ödülü kazanmış ünlü yönetmen Guillermo de Torro bu filmi tekrar çekeceğini açıklamıştır; çok güzel bir film bizi bekliyor.

 

 

 

Out of the Past ( 1947 )

Yönetmen: Jacques Tourneur

Tür: Suç, Dram

Imdb: 8.1

Ünlü oyuncu Kirk Douglas’ın da başrolünde olduğu bu efsane filmi kaçırmayın derim. Filmlerde ‘flashback’ sahnelerden ayrıca keyif alan kişilerin seyretmesini tavsiye ediyorum.

 

 

Criss Cross ( 1949 )

Yönetmen: Robert Siodmak

Tür: Suç, Dram

Imdb: 7.6

Oscar ödüllü oyuncu Burt Lancester’ın başrol oynadığı Cris Cross, oyuncu kadrosu ve kurgusu ile izleyiciyi kendisine bağlamayı sağlayan bir film.

 

 

 

Night and the City ( 1950 )

Yönetmen: Jules Dassin

Tür: Suç

Imdb: 8.0

Ünlü yazar Gerald Kersh’in romanından uyarlama olan film, bir güreşçinin kariyerine tırmanırken karşılaştığı zorlukları ele almaktadır. Jules Dassin filmlerini sevenlerin kaçırmaması gerek.

 

 

Toykan Tansöker

Yukarı