Angel-A

13 Şubat 2018

Yapım

Fransa

Yönetmen

Luc Besson

Senaryo

Luc Besson

Oyuncular

Jamel Debbouze, Rie Rasmussen, Gilbert Melki

Tür

Komedi, Dram, Fantastik

Çekim Yılı

2005

 Süre

91 Dakika

Dil

Fransızca, İspanyolca

Konu

Film, Fransa’da yaşayan ve borçları sebebi ile intihar etmenin eşiğine gelmiş bir dolandırıcı olan Andre’nin hiç tanımadığı, normal diyebileceğimiz ebatların dışındaki Angel-A ile tanışarak hayatının nasıl değiştiğini ve yola girdiğini anlatmaktadır.

Film Hakkında

Fransız sineması denince aklınıza ilk gelen filmin Angel-A’nın olmayacağını tahmin edebiliyorum. Çünkü aklınıza bilindik olanlardan Amelie Intouchables  veya Delicatessen  vb. daha çok tanınmış filmler geliyor olabilir. Ama filmi seyrettikten sonra bu düşüncenizin değişeceğine inanıyorum.

Aslında oldukça klasik bir Fransız filmi. Ünlü senarist Luc Besson’ın yönetmiş olduğu film, özellikle siyah beyaz sahneleri ile dikkatleri üzerine topluyor. Yönetmenimiz Besson, bildiğiniz gibi  birçok ünlü filmin yapımcılığında ve yönetmen koltuğunda yer alan bir isim. Ünlü yönetmenin dokunduğu filmleri, The Fifth Element  (1997), Leon: The Professional  (1994), Lucy  (2014), Nikita  (1990) ve daha niceleri olarak sıralayabiliriz. Ağırlıklı olarak aksiyon ve gerilim türündeki filmlerin yapımında bulunan Besson, Angel-A ile tarzında değişikliğe gitmiştir. Çok da güzel olmuş diyebiliriz.

Filmdeki karakterleri ele alacak olursak; Andre Moussah, (Karakteri canlandıran Jamel Debbouze, aynı zamanda da Amelie filminde Lucien karakterini canlandırmıştı) Paris’te yaşayan ve kimsesi olmayan Amerikalı bir dolandırıcıdır. Andre, borçlarından dolayı birtakım tehlikeli insanların ölüm tehdidi ile karşı karşıya kalır ve en sonunda da nihai çare olarak, intihar düşüncesiyle Sen nehrine gider. İşte tüm trajik komik olayların başlangıcı tam da burada gerçekleşmektedir.

İkinci karakterimiz ise Angel-A; Femme Fatale (2002) filmi ile ünlenen Rie Rasmussen’in canlandırdığı ve filmin tüm akışını değiştiren, Andre’nin darmadağın olan hayatına güneş gibi doğan fantastik kahramanımız. Nehre atlamak üzereyken birdenbire Andre’nin yanında belirmesi, kendisini oldukça fantastik bir karakter haline getiriyor bana kalırsa. Angel-A, uzun bacakları, seksi vücut ölçüleri ve sarı saçları ile Andre’nin ilgisini çekmeyi başarmaktadır. Tanımadığı bu adamdan önce davranıp kendini nehre bırakması ve Andre’nin de onu kurtarmak için arkasından atlaması, bu iki karakterin aralarında değişik bir bağ kurulmasına sebebiyet verecektir.

Bakıldığında, ikisi de birbirlerinden oldukça farklı yapıya sahip insanlardır. Andre, panik, karamsar, kendini sevmeyen, korkak, talihsiz ama bir o kadar iyi niyetli bir adamken öte yandan Angela-A da bir o kadar cesur, sakin, her şeyin yoluna gireceğini düşünen ve karşısındakine umut etmeyi öğreten birisidir. Angel-A, kurtarıcısı olduğu için Andre’ye kendisini adamaya hazırdır. Beraber başladıkları bu yolculukta ilk iş olarak Andre’nin borçlarını ödemesine yardımcı olmak istemektedir. Bunu oldukça kısa ve belki de yapabileceği en güzel yoldan halledecektir; elbette bize de güzel bir seyir sunarak.

Toparlamak gerekirse; eserin siyah beyaz çekilmiş olması, beni siyahın Andre’yi ve beyazın Angel-A’yı temsil ettiği gibi bir düşünceye itti. Film bu açıdan tam anlamı ile bir bütün oluşturuyor. Çünkü, büyük çerçeveden bakıldığında bir tarafta özgüveni yerle bir olmuş bir dolandırıcı (siyah), diğer tarafta ise adeta bir melek (beyaz) edası ile hayatı kolaylaştırmaya çalışan bir kadın görüyoruz.

Velhasıl, herkesin hayatında bir Angel-A vardır. Yeter ki onu bulabilelim!

Toykan Tansöker

Özet
Angel-A
Başlık
Angel-A
Açıklama
Bakıldığında, ikisi de birbirlerinden oldukça farklı yapıya sahip insanlardır. Andre, panik, karamsar, kendini sevmeyen, korkak, talihsiz ama bir o kadar iyi niyetli bir adamken öte yandan Angela-A da bir o kadar cesur, sakin, her şeyin yoluna gireceğini düşünen ve karşısındakine umut etmeyi öğreten birisidir.  Angel-A, kurtarıcısı olduğu için Andre’ye kendisini adamaya hazırdır
Yazar
Yayıncı
Gidivermek
Yayıncı Logo
Yukarı