İstanbul Manzaralı 10 Yabancı Film

21 Aralık 2017

İstanbul Manzaralı 10 Yabancı Film

Bu ilk listemde, tanıdık bir yüze rastlamak gibi ya da aniden karşımıza çıkan, özlediğimiz bir şey gibi İstanbul’a denk geldiğimiz filmleri sıralamak istedim. Malumunuzdur ki İstanbul, çoğu zaman sanatın her dalı için ilham kaynağı olmuştur. Gerek resim gerekse müzik içerisinde ona sık sık rastlarız fakat bu kez yedinci sanatın içinde onun yer aldığı filmleri gözden geçiriyoruz.

Elbette listede tüm ‘İstanbul içerikli’ filmlere yer vermem mümkün değildi; herhangi bir nedenle öne çıkan veya kendimce sevdiğim filmlere yer vermeyi tercih ettim. Listede eksik olduğunu veya dikkate değer olduğunu düşündüğünüz filmler varsa, önerilerinizi sayfanın altındaki yorumlar kısmına yazarak benimle iletişime geçin lütfen. Karşılıklı paylaşımda bulunarak birbirimize faydalı olabiliriz…

 

 

Bir Tutam İstanbul İçeren FilmlerFrom Russia With Love (1963)

Yönetmen: Terence Young

Tür: Aksiyon, Macera, Gerilim

Imdb: 7,5

James Bond serisinin ikincisi olan bu film, güzel bir aksiyonun olmasının yanında, altmışlı yılların (Daha çok Tarihi Yarımada’dan) İstanbul’undan da kesitler içeriyor.

 

 

 

Bir Tutam İstanbul İçeren Filmler

Topkapı (1964)

Yönetmen: Jules Dassin

Tür: Macera, Komedi, Suç

Imdb: 7,1

Adından da anlaşılacağı üzere merkezinde Topkapı Sarayı Müzesi bulunan film, bir grup dolandırıcının müzeden hançer çalma planını konu ediyor. Yine altmışlar İstanbul’undan manzaralar görebilirsiniz.

 

 

Bir Tutam İstanbul İçeren Filmler

Murder on the Orient Express (1974)

Yönetmen: Sidney Lumet

Tür: Suç, Dram, Gizem

Imdb: 7,3

Agatha Christie’nin 1934 yılında yayımlanan aynı adlı kitabından uyarlanan bu film, İstanbul-Paris seferi sırasında, Şark Ekspresi’nde işlenen gizemli bir cinayeti konu ediyor. Filmin bu yıl tekrar çevrildiğini söylemeden geçmek olmaz.

 

 

Bir Tutam İstanbul İçeren Filmler

Midnight Express (1978) 

Yönetmen: Alan Parker

Tür: Biyografi, Suç, Drama

Imdb: 7,6

Vizyona girdiği tarihten bu yana özellikle ülkemizde tartışmalara neden olan film, Bill Hayes isimli gencin, üzerinde uyuşturucu ile yakalanması ve hapishanede yaşadıklarını anlatıyor. Filmin senaryosu Bill Hayes’in kendi kitabından oluşturulmuş fakat film Türkiye hakkında oldukça sert ve acımasız.

 

 

The Word Is Not Enough (1999)

Yönetmen: Michael Apted

Tür: Aksiyon, Macera, Gerilim

Imdb: 6,4

James Bond serisinde İstanbul’a uğrayan ikinci film olan The Word Is Not Enough, 99 yılının Üsküdar’ından ve Kız Kulesi’nden manzaralar sunuyor.

 

 

 

Bir Tutam İstanbul İçeren Filmler

Politiki Kouzina (2003)

Yönetmen: Tassos Boulmetis

Tür: Komedi, Drama

Imdb: 7,6

Henüz çocukken, ailesi Yunanistan’a göçen bir gencin, ilk aşkını ve dedesini görmek için Türkiye’ye dönüşünü anlatan film, ülkemizde de Baharat Tadı adıyla gösterime girmişti. İstanbul manzaralarının yanında, Tamer Karadağlı ve Başak Köklükaya da filmdeler.

 

 

Bir Tutam İstanbul İçeren Filmler

Taken 2 (2012)

Yönetmen: Olivier Megaton

Tür: Aksiyon, Suç, Gerilim

Imdb: 6,3

Oldukça bilinen bu aksiyon serisinin ikinci filmde, Balat, Kadıköy ve Haydarpaşa manzaraları eşliğinde, kahramanımızı rehin tutulan karısını kurtarmaya çalışırken izliyoruz.

 

 

Bir Tutam İstanbul İçeren Filmler

The Water Diviner (2014)

Yönetmen: Russell Crowe

Tür: Dram, Savaş

Imdb: 7,1

Russell Crowe’un yönettiği ilk film olan The Water  Diviner, Çanakkale Savaşı sırasında kaybolan oğullarını aramak için Türkiye’ye gelen Connor’ın hikayesini anlatıyor. Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan gibi oyuncuların da bulunduğu film, döneme ait güzel bir seyirlik sunuyor.

 

 

Bir Tutam İstanbul İçeren Filmler

The International (2009)

Yönetmen: Tom Tykwer

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Imbd: 6,5

Bir Interpol ajanının ve savcının, yolsuzluk çetesinin takibini anlatan film, İstanbul’un en çok göründüğü filmlerden biri. Filmde, Haluk Bilginer sürprizinin de bulunduğunu söylemek gerek.

 

 

Bir Tutam İstanbul İçeren Filmler

Skyfall (2012)

Yönetmen: Sam Mendes

Tür: Aksiyon, Macera, Gerilim

Imdb: 7,8

Listeyi, bir Adana’lı olarak ayrıca keyifle izlediğim ve çekimleri İstanbul’un haricinde Adana’da da yapılan Skyfall ile bitiyoruz. James Bond serilerinin sunduğu aksiyon tartışılmaz, bunu bir de İstanbul ve Adana manzaralı olarak izlemek isterseniz bu filmi es geçmeyin.

 

 

Toykan Tansöker

Özet
Bir Tutam İstanbul İçeren Filmler
Başlık
Bir Tutam İstanbul İçeren Filmler
Açıklama
Bir Tutam İstanbul İçeren Filmler Malumunuzdur ki İstanbul, çoğu zaman sanatın her dalı için ilham kaynağı olmuştur. Gerek resim gerekse müzik içerisinde ona sık sıkrastlarız fakat bu kez yedinci sanatın içinde onun yer aldığı filmleri gözden geçiriyoruz. Tanıdık bir yüze rastlamak gibi ya da aniden karşımıza çıkan, özlediğimiz bir şey gibi İstanbul’a denk geldiğimiz filmleri listelemek istedim. Elbette listede tüm ‘İstanbul içerikli’ filmlere yer vermem mümkün değildi, bu sebepten ötürü, herhangi bir nedenle önce çıkan veya kendimce sevdiğim filmlere yer vermeyi tercih ettim.
Yazar
Yayıncı
Gidivermek
Yayıncı Logo
Yukarı