Grave (Çiğ)

24 Nisan 2018

Yapım

Fransa, Belçika, İtalya

Yönetmen

Julia Ducournau

Senaryo

Julia Ducournau

Oyuncular

Garance Marillier, Ella Rumpf, Rabah Nait Oufella

Tür

Dram, Korku

Çekim Yılı

 2016

Süre

99 Dakika

 Dil

Fransızca

Konu

Justine, aile mesleği olan veterinerliği okumak için ablasının da son sınıf öğrencisi olduğu üniversiteye gider ama fakültenin kendi içinde değişik ritüelleri ve kuralları vardır. Justine’in bu kurallara ve ritüellere ayak uydurması gerekmektedir. Justine, bu süreçte dışarıya yansıtmadığı korkunç bir tarafını bulacaktır.

Film Üzerine

Fransız sineması oldum olası değişik ve kendine özgü yapısıyla sinemaya damgasını vurmuştur. Grave de özellikle senaryosu ile bu çarpıcı etkiyi tekrardan bizlere gösteriyor. Senaryoda bazı eksiklikler olsa da filmin akışı ve oyuncuların performansı bu eksikliği göz ardı etmemizi sağlıyor.

Müzikler tam manasıyla filme uygun seçilmiş. Filmin akışı doğal olarak yavaş ama bu çoğu Fransız filmlerinin getirmiş olduğu özellik olarak görebiliriz.

Filmde öne çıkan temel unsurlar kan, vahşet ve seks… Başlarda film o kadar sakin geçiyor ki sonrasında gelişen olaylar karşısında insan inanamıyor. Justine’in okula alışma süreci ve ablası Alexia’nın, bu süreçte yanında olması ve ona yol göstermeye çalışması oldukça güzel ve sempatik dururken, okuldaki ritüellerin ve kuralların absürtlüğü Justine’nin içinde yatan şeytani tarafı ortaya çıkarmaktadır.

Gelelim karakterlere… Filmin ana iki karakteri Justine ve Alexia. Justine karakterini oynayan Garance Marillier, henüz üniversiteye başlamış, ablasıyla beraber okumak için hevesli ailenin küçük kızı. Justine okula ilk geldiğinde okulla ilgili hiçbir fikre sahip değildir. Ablasının onu okula alıştırmak için tavsiyelerde bulunacağını düşünerek büyük bir umutla okula başlamıştır. Alexia aslında değişik kuralları olan okula adapte olmuş ve Justine’in hiç beklemediği biri olmuştur. Ailenin hepsi vejetaryendır ve bu fakülte de vejetaryenlik yasaktır. Justine bu kuralları öğrendiği zaman tepetaklak olur. Ablasının et yediğine inanamamıştır. Filmin bir kısmında tüm birinci sınıflara, son sınıf öğrencileri çiğ et yedirmektedir. Justine eti Alexia yedirmeye çalışır, işte bu olay Justine için kırılma noktasıdır. Justine vejetaryen olduğu için ablası ile büyük bir tartışmaya girer. Ama sonunda o eti yer. Ablası ile olan ilişkisi o andan itibaren değişir. Ete karşı inanılmaz bir sempati duymaya başlar ama bu normal bir sempati değildir. İçten içe kendisini yamyama dönüştürecek kadar tehlikeli bir vaziyet almaktadır.

Alexia karakterini canlandıran Ella Rumpf, abla rolünü oldukça güzel canlandırmış. Fakültenin son sınıfında olmasının verdiği güç ve okulun kurallarına sıkı sıkıya bağlı olması kendisinden ve kurallardan asla taviz vermeyerek kardeşine dahi oldukça sert bir tutum sergilemektedir. Aslında bu sert tutumunun sebebi bence kardeşini okula adapte etmek istemesinden kaynaklanmakta.

Film kimilerine göre çok rahatsız edici olarak nitelendiriliyor. Ben şahsım adına ‘rahatsız edici’ filmlerden çok keyif alıyorum ama açık konuşmak gerekirse film gerçekten çarpıcı sahneleri ile oldukça sarsıcı ve hatta ara ara gözlerimi kapatıp izleyemediğim anlar oldu.

Özellikle Justine ve Alexia’nın kavgası ve o esnada birbirlerini ısırmaları inanılmaz gergin ve sinir bozucuydu. Buna rağmen film sürükleyiciliğini asla bırakmıyor ve bir insanın bastırılmış duygularının en vahşi ve çarpıcı şekilde nasıl ortaya çıktığını çok keskin bir şekilde anlatıyor.

Benim diyeceğim, bastırılmış duygular öyle bir zamanda ortaya çıkar ki geri dönüşü olmayan ağır sonuçlar doğabilir.

Keyifli seyirler dilerim.

Toykan Tansöker

Yukarı