Kısa Film Derlemesi I

28 Şubat 2018

Kısa filmler genelde -en azından benim etrafımdaki kişiler tarafından- izlemek için pek tercih edilen filmler değildirler. Eğer soracak olursanız, kısa filmlerin yeri geldiğinde uzun metrajlı filmlere oranla daha çok anlam ifade ettiğini düşünüyorum; çünkü az süreyle çok şey ifade edilmesi gerekiyor ama uzun metrajlı filmlerde ise sürenin uzunluğu sebebi ile verilmek istenen mesaj daha kolay bir şekilde ifade edilebiliyor.
Bu ilk listede seyretmiş olduğum bazı kısa filmleri sizin için derledim; kısa film listesinin devamı gelecek.

 

Le Voyage la Dans Lune ( 1902 )

Yönetmen: Georges Méliès

Tür: Macera, Fantastik

Imdb: 8.2

Sinema tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan Le Voyage la Dans Lune, fantastik ögelere sahip ilk film olması sebebi ile mutlaka seyredilmeli.

 

 

 

Un Chien Andalou ( 1929 )

Yönetmen: Luis Buñuel

Tür: Fantastik

Imdb: 7.8

Salvador Dali, bir filmde oynar mı ? Elbette oynar. Hem de sürrealizmin doruklarını bize yaşatan sessiz ve kısa bir filmde. İnanılmaz fantastik görsellerle, hem kafa karıştırıcı hem de düşündürücü etkisiyle çok güzel bir kısa film olmuş.

 

 

Le Ballon Rouge ( 1956 )

Yönetmen: Albert Lamorisse

Tür: Komedi, Dram

Imdb: 8.2

1957 yılında Oscar  kazanan Le Ballon Rouge, bir çocuk ve balonun arasında geçen arkadaşlığı oldukça naif bir şekilde ele almaktadır. Hem keyifle hem de hüzünle seyredeceğiniz bir film. İzlenecekler listeniz de ilk sıralarda yer almalı.

 

 

La Jetée ( 1962 )

Yönetmen: Chris Marker

Tür: Dram , Bilim kurgu

Imdb: 8.3

Chris Marker’ın yönetmenliğini yapmış olduğu film, 1995 yapımı Twelve Monkey filminin başlangıcıdır. Tahmin edildiği üzere film bilim kurgu olma özelliği taşımaktadır. Twelve Monkey filminden önce seyretmenizi öneririm.

 

 

Thining the Herd ( 2004 )

Yönetmen: Rie Rasmussen

Tür: Gizem, Gerilim

Imdb: 7.4

Bir önceki yazımda, Angel-A filmini kaleme almıştım. Angela rolü ile başrolde olan Rie Rasmussen’in hem yönetmenliğini yaptığı hem de başrol oyuncusu olduğu gerilim yüklü bu kısa mutlaka filmi seyretmelisiniz.

 

 

Cashback ( 2004 )

Yönetmen: Sean Ellis

Tür: Komedi , Dram

Imdb: 7.7

2005 yılında Oscar’a aday olan Cashback’in aynı zamanda 2006 yılında aynı isimle uzun metrajlı filmi de çekilmiştir. Bir gencin vaktini öldürmek için süpermarkette çalıştığı süreçteki hayal gücünü seyretmekteyiz. Akıl almaz bir hayal gücüne tanıklık etmeye hazır olun.

 

 

Arka ( 2007 )

Yönetmen: Grzegorz Jonkajtys

Tür: Animasyon, Bilim Kurgu

Imdb: 7.3

Dünya yayılan bir virüs, neredeyse tüm insanlığı yok etmiştir ve hayatta kalan bir grup insanın gemilerle yaşanacak yer arayışını konu edinmektedir. Polonya yapımı olan bu filmi kaçırmayın derim.

 

 

Skhizein ( 2008 )

Yönetmen: Jérémy Clapin

Tür: Animasyon, Dram

Imdb: 8.2

Bir meteorun kendisine çarpması ile hayatını olduğundan 91 cm ileride yaşamaya ve hayatını idame ettirmeye çalışan bir kişinin kısa öyküsünü anlatılmaktadır. İzlerken izleyiciyi düşünmeye iten bu Fransız yapımı animasyonu kaçırmayın derim.

 

 

The Cat Piano ( 2009 )

Yönetmen: Ari Gibson, Eddie White

Tür: Animasyon, Fantastik

Imdb: 7.5

Kediler ve onların hiç görmediğiniz hayatına daha yakından bakmak isterseniz kaçırmamanızı tavsiye ederim. Film, bolca jazz ve şiirsel anlatımı ile çok keyifli bir animasyon sunuyor.

 

 

Logorama ( 2009 )

Yönetmen: François Alaux, Hervé de Crécy

Tür: Animasyon , Aksiyon

Imdb: 7.6

2010 yılı Oscar Ödüllerinde bir dalda ödül kazanan Logorama, konusu gerçekten ilginç olan bir film. Filmin içinde çoğu bilindik şirket markalarının animasyon halinde karakter bulmuş hallerine hazır olun. Aralarında iyi karakterlerin dışında tabii ki kötü karakterler de mevcut. Kimler yok ki; Pringles, M&M’s, Michelin, Haribo… Oldukça farklı konseptiyle izleyiciye keyifli anlar yaşatıyor. Listenize ekleyin!

 

Toykan Tansöker

 

 

Yukarı