İlham Veren Desenler

23 Mart 2021

Üreten insanlara bir bakın.

Onları bir süre inceleyin.

O insanların çoğunlukla orada olmadığını göreceksiniz. Çünkü onlar hep giderler; ruhen giderler, aklen giderler, bir anda gidiverirler. Bedenen yanınızda olsalar bile çoktan gitmişlerdir.

Hammaddesi ilham olan insanların, nelerden ne zaman destek alacağı hiç belli olmaz. Her gün gördükleri bir ağaç, rüzgarla gelen bir koku, selamlaştıkları yan komşu gün gelir en büyük ilham kaynakları olur.

Bu hafta benim ilham kaynağım, “Terrazzo Desen”… 16. Yüzyıldan beri kullanılan, günümüzde renkleri ve motifleriyle daha dikkat çekici hale gelmiş, atık parçaların   değerlendirilmesiyle elde edilen bir kaplama çeşidi… Çünkü çocukluğumuzda girdiğimiz bazı binalarda “Ay, ne çirkin!” dediğimiz soğuk merdiven taşları da gün gelir başka isim ve renklerde karşımıza çıkar ve bir anda bize çok sıcak duygular yaşatıp böyle ilham kaynağımız haline geliverir.

Ben de pastamızın ana kaplamasını terrazzo desen yapıp sanki evimin duvarını boyamışım gibi sadece yanına makromeden biraz örgü sararak süsledim ve o duvara tek çizgi tekniğiyle yapılmış bir tablo astığımı hayal ettim.

Sıra içine gelince aynı sadelikte, çok tanıdık ama kıvamı çok yerinde bir lezzet olsun istedim ve frambuaz ve çikolata kremalı bir karışım yapıp sekiz ince kek katı çıktım… Ortaya hem çok güzel bir görüntü hem de ağzınıza layık bir lezzet çıktı.

Ruhunuzu doyurması dileğiyle….

Şef Melis Kobak

Yukarı