Bao Bun ve “Momofuku”

19 Şubat 2018

Dünya gastronomisindeki son eğilimlerden biri de sokak yemekleri… Yeni açılan restoranların birçoğu Türkiye’de de dünyanın farklı bir köşesinde de genellikle bir sokak yemeği türü üzerinde uzmanlaşıp, tek ürün merkezinde menülerini oluşturuyorlar. Bu ürünü geliştirmeyi amaçlayıp tek ürün üzerinden fark yaratmak, açılan mekânların stratejilerini oluşturuyor. Yeni açılan restoranlar dışında birçok popüler restoran da menülerinde sokak yemeklerine yer verip, süslü veya rüstik bir sunumla değişik lezzetler yakalamaya çalışıyor. Bu ürünler midye dolma, balık ekmek, dürüm ve kokoreç gibi yerli sokak yemekleri de oluyor; bun, banh mi, currywurst, falafel ve hot dog gibi dünya lezzetleri de…

Bu sokak yemekleri arasında en popülerlerinden biri bao bun. Sebebi ise buharda pişirilip hazırlanan bunların içerisine istenilen malzemenin koyulabilmesi ve her coğrafyada farklı bir lezzet elde edilebilmesi, böylece temel bun ekmeği kullanılarak her yörenin kendi yemek kültürüyle füzyon bir lezzet oluşturulabiliyor. Mesela ülkemizde yapılan bao bunlar dana kaburgayla da hazırlanıyor, kuzu eti ile de hatta nutella sürüp tatlı niyetine servis eden restoranlar da mevcut. Dünyada ise en popüler bunlar domuz eti ile hazırlananlar. Peki bao bun denilen yemek tam olarak nedir? Tayvan kökenli bir uzak doğu sokak yemeği olan bunlar, buharda pişirilen yumuşak ekmekler. Un, şeker, süt, kabartma tozu ve değişen birkaç malzeme ile hazırlanan hamur, küçük tek lokmalık olacak şekilde genellikle bambular üzerinde kaynar suyun buharı ile pişiriliyor, böylece yumuşak ve hatta bulut gibi hafif tatlı minik bunlar elde ediliyor.

Momofuku’nun açık mutfağı, sağ taraftaki aşçı bun ekmeklerini servis için buharda ısıtıyor

Dünyada sokak yemeğini popüler hale getiren ve dört bir yanda hazırlanmasına neden olan kişi ise Momofuku restoranın şefi David Chang. New York’da bulunan Momofuku restoranında bun yapmaya başlayan şef David Chang hem bunların birçok farklı kültürde tanınmasını sağladı hem de kendi adını bütün dünyaya duyurdu ve oldukça popüler bir şef oldu… Momofuku’nun menüsünde ise sadece bun yok, bunın yanında bir başka meşhur uzakdoğu yemeği olan ramen de oldukça lezzetli. Ramen ve bun başlıklı menüde ayrıca yan ürünler başlığı da mevcut. Yan ürünler de genellikle paylaşımlık mevsimsel ufak porsiyonlu yemekler oluyor. Mevsiminde yakalarsanız tofu ve ay çekirdeği ile hazırlanan kuşkonmazı denemenizi tavsiye ederim. Bunlar da aynı şekilde mevsimsel ürünler ile hazırlanıyor, değişen sezon ürünlerinin yanında ise her daim bulunan bao bunlar da var. Bunlardan en meşhuru ise pork belly ile hazırlananlar. Pork belly dışında karides, shitake mantarı ve dana brisket ile hazırlanan bunları da oldukça güzel. Bun hamuru reçetesi oldukça lezzetli olduğu için içerisine konulan kaliteli malzemeler de yemeği oldukça cazip hale getiriyor. Google’a bun yazdığınızda da zaten karşınıza en sık çıkan reçete David Chang’in reçetesi. Şef David Chang’in Momofuku adıyla yazdığı kitapta da bütün tarifler mevcut. Eğer meraklı iseniz ve bun yemeğini seviyorsanız bu tarifleri deneyebilirsiniz.

Pork belly ile hazırlanmış bun

Sokak yemekleri ilginizi çekiyor ise Tayvan’dan çıkan bu güzel, bulut gibi hamurlarla hazırlanan bunları denemenizi kesinlikle tavsiye ederim. İstanbul’da da birçok restoranda hatta food truck’da bu lezzeti bulabilirsiniz, New York Momofuku’da ise en lezzetlilerinden birini tadabilirsiniz.

2015 baharı Momofuku menüsü

Güzin Yalın

Yukarı