Moskova’da Bir Beyefendi

19 Temmuz 2021

Son günlerde kitapçı raflarına Amor Towles’in “Uygarlığın Kuralları” isimli kitabını görüyoruz. Ben de bu vesile ile sizlere yazarın bir başka kitabını tanıtmak istiyorum; “Moskova’da Bir Beyfendi.” 

 Hikaye 20. yüzyılın başlarında, Rus Devrimi’nin ayak seslerinin duyulmasıyla başlıyor. Kahramanımız Kont Rostov, Çarlık devrinin soylu ailelerinden birine mensuptur. Anne- babalarını küçük yaşta kaybedince Rostov ve kız kardeşini büyükanneleri yetiştirir.

Birkaç dil bilen, çok iyi eğitimli, kültürlü bir genç olan Rostov yurtdışında yaşarken devrimin ilk günlerinde ülkesine döner.

Büyükannenin ölümünün ardından bir ev yerine Moskova’daki Metropolitan Oteli’nin lüks bir süitinde yaşarken, yazdığı devrim aleyhtarı bir şiirden dolayı idam edilmesi gündeme gelir ama ailesinin hatırlı konumundan dolayı bunun yerine ev hapsine çarptırılır. Bir evi olmadığı için de bu cezayı yaşamakta olduğu otelde çekmesine karar verilir. Ancak eski lüks süitinde değil, altınca kattaki hizmetlilerin kaldığı küçücük bir odada yaşaması ve otelde bir hizmetli olarak çalışması istenir.

Kont Rostov böylece otelin lokantalarından birinde şef garson olarak çalışmaya başlar ve bu yeni yaşantısında birkaç gerçek arkadaş edinir; bir baş garson, eski bir jonglör olan başka bir garson, bir terzi hanım… Yaşantısına Ukraynalı bir subayın kızı olan Nina girince ise hayatı değişir. Nina ona bütün zekası ve çocuksu muzipliği ile otelin gizli yerlerini de gösterir;  ondan bu öğrendikleri sonra Rostov’un çok işine yarayacaktır.

Yıllar sonra yeniden otelde gördüğünde, Nina evli bir genç kadındır ve kocası Gulag’da hapse mahkum edilmiştir. Nina küçük kızı Sofia’yı Rostov’a emanet ederek Sibirya’ya gider. Rostov’un hayatı artık çok farklıdır; dostlarının yardımıyla Sofia’yı yetiştirir ve onun çok yetenekli bir piyanist olmasını sağlar.

Bu arada yazar, büyük bir ustalıkla ve zarafetle, arka planda bütün sıkıntıları ile devrimi, yaşanılan baskıları, halkın katlandığı zorlukları yansıtır. Tabii fonda bir de hayatı çok ilginç olan aktris Anna Urbana ve aralıklarla süren romantik ilişki vardır.

Çok sürükleyici, adeta bir detektif romanı gibi gelişen roman çok çarpıcı bir sonla da biter.

Daha fazlasını yazmayacağım, bu çok güzel kitabı okuyacağınızı düşünüyorum çünkü her zamanki gibi bu kitabı da tanıtırken sizlerde onu okuyacak bir heves uyandıracağımı ümit ediyorum.

Keyifli okumalar.

Nur Anamur

Yukarı