Ratatouille

12 Haziran 2017

Künye
– Brad Bird ve Jan Pinkava’nın yönettiği 2007 yapımı bir Amerikan filmi.
– Çizgi film (animasyon) tekniğiyle yapılmış ilk/tek konulu uzun metrajlı yemek filmi.
– Seslendirmesini, Patton Aswalt, Ian Holm, Lou Romano ve Peter O’Toole başta olmak üzere, kalabalık bir sanatçı kadrosu gerçekleştirmiş.
– Animasyon Filmler dalında Oscar, BAFTA, Golden Globe ve Critics’ Choce Movie ödülleri başta olmak üzere birçok değerlendirmeden “En İyi Film” ödülüne sahip.

Konu
Olağanüstü gelişmiş bir koku ve tat alma yeteneği olan fare Remy yaşadığı evdeki temizlik operasyonundan kaçarak Paris’e gelir. Tesadüfen hayranı olduğu ve izinde yürümeyi hayal ettiği ünlü şef Gusteau’nun restoranına yerleşir. Emekliye ayrılmak üzere olan Gusteau’nun yerinde gözü olan Skinner, temizlikçi olarak işe alınan Alfredo Linguini ce yardımcı aşçı Colette arasında geçen olaylara Remy De karışır ve restoran kritiği Anton Ego’nun da öyküye dahil olmasıyla tümünün yaşamı değişir

Menü
Bir restoranın mutfağında geçen bir öykü olarak, filmde bol miktarda yemek görüntüsü mevcut. Animsyon bir film olmasına rağmen çok iştah açıcı olan bu yemeklerden en fazla öne çıkanlar şöyle:
*Ratatuille (Ratatuy)
*Patates çorbası
*Omlet
*Peynir/üzüm/ekmek
*Mereng
*Taze Somon
*Krep
*Peynir ve biberiye ile kızartılmış mantar
*Tatlı ekmek

 

 

Özet
Ratatoullie
Başlık
Ratatoullie
Açıklama
Olağanüstü gelişmiş bir koku ve tat alma yeteneği olan fare Remy yaşadığı evdeki temizlik operasyonundan kaçarak Paris’e gelir. Tesadüfen hayranı olduğu ve izinde yürümeyi hayal ettiği ünlü şef Gusteau’nun restoranına yerleşir.
Yazar
Yayıncı
gidivermek
Yayıncı Logo
Yukarı