Bajrangi Bhaijiaan (Bajrangi Ağabey)

3 Kasım 2017

Yapım
Hindistan

Yönetmen
Kabir Khan

Senaryo
Vijayendra Prasad

Oyuncular
Salman Khan, Kareena Kapoor Khan,
Harshaali Malhotra, Nawazuddin Siddiqui

Tür
Macera, Dram

Çekim Yılı
2015

Süre
163 Dakika

Dil
Hintçe ve Urduca

Konu
Filmimiz henüz beş yaşında ve sağır bir küçük kız olan Shahida’nın bir uçurumdan düşerek korkudan konuşma yeteneğini yitirmesiyle başlıyor. Pakistanlı olan Shahida’nın ailesi Hindistan’da kızlarının iyileşmesi için bir ümit olduğunu duyar ve yola düşerler. Ve böylece, Pakistan’dan Hindistan’a trenle geçmeye çalışan Shahida ile annesinin zaman zaman çok hızlı aksiyon sahneleriyle de karışan duygusal yolculuğu başlar… Bu yolculuk sırasında kaybolan küçük kız, tesadüfen Bajrangi’ye rastlar ve bu iyi yürekli Hintlinin onu tüm engellere ve tehlikelere rağmen Pakistan’a, evine ve ailesine geri götürme çabası gerçekten seyretmeye değer bir öykü oluşturur.

Film Üzerine
Filmle ilgili ilk söylenecek söz, tam bir Bolywood filmi olduğu… Bajrangi Bhaijiaan bir yanda iki buçuk saati aşan süresi, senaryosunda var olan boşluklar, tipik abartılı oyunculuğu ve zaman zaman mantık sınırlarını zorlayan kurgusuyla; diğer yanda ise rengarenk görüntüleri, hayat dolu sahneleri, şaşırtıcı güzellikteki dansları, hızlı temposu, birçoğu listelerde hit olmuş şarkıları, taşıdığı barış ve sevgi mesajları ve oyuncularının içten performansıyla Hint sinemasını seven ve sevmeyen herkesin kendisini kaptırıp keyifle izleyeceği çok tipik bir Bolywood filmi… Zaten ulaştığı gişe başarısı, eleştirmenlerin film üzerine yorumları ve aday gösterildiği veya aldığı ödüller de bunu kanıtlıyor.

Filmin başrollerinde Hint filmlerinde sıkça rastladığımız başarılı oyuncular Salman Khan ve Kareena Kapoor Khan yer alıyor. Öykünün kahramanı olan küçük kızı ise Harshaali Malhotra büyük bir başarıyla oynuyor. Salman Khan, Bolywood’un en ünlü oyuncularından birisi ve tipik bir Hint sineması şöhreti olduğu için onu biraz tanıtmak istiyorum. 1965 doğumlu olan Khan, sinema oyunculuğunun yanı sıra modellik, dublaj sanatçılığı, sunuculuk, şarkıcılık ve film yapımcılığı gibi birçok işi daha bir arada yürütmekte olan popüler bir aktör. Aynı zamanda Hindistan’ın önde gelen hayırseverlerinden birisi durumunda. Gişe rekorları kıran filmleri kadar vücut çalışması yaparak geliştirdiği vücudu ile de ünlü.

Filmde Kareena Kapoor Khan’ın canlandırdığı Rasika Hintli bir ailenin kızı ve küçük Shahida ile ilişkisi başlarda oldukça soğuk çünkü sonuçta Shahida Pakistanlı ve Rasika’nın babası Pakistanlılara karşı oldukça ön yargılı bir Hintli. Ama filmin ilerleyen zamanlarında Rasika ve Bajrangi (Salman Khan) arasındaki duygusal iletişim geliştikçe Rasika’nın da küçük Shahida’nın ailesine kavuşması için elinden geleni yaptığını görüyoruz.

Salman Khan ‘nın canlandırdığı Bajrangi karakteri tam anlamıyla bir iyi niyet timsali. Onun, Hint etnik kökenli birisi olarak Pakistanlı Shahida’ ya gösterdiği düşkünlük inanılmaz. Bu durumun özellikle altını çizmemin sebebi, tahmin edileceği gibi, Hindistan ile Pakistan arasında geçmişten gelen ve halen sürmekte olan gerginlik. Bu konudan biraz bahsetmenin filmin daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını düşünüyorum. Tarihte “Keşmir Sorunu” olarak anılan iki ülke arasındaki gerginlikler 1947 senesine dayanıyor. İngiliz hakimiyeti altındaki Hindistan özgürlüğüne kavuşunca bölünerek mevcut topraklarda iki farklı ulus doğmuş: Müslümanların çoğunlukta olduğu topraklarda kurulan Pakistan Devleti ve Hinduların çoğunlukla olduğu topraklarda kurulan Hindistan Devleti. Ne var ki Keşmir, Haydarabad gibi bazı prenslikler saflarını seçemedikleri için iki devlet de bu prenslikler üzerinde hak iddia etmeye başlamış. Halen de kısmen süren bu sorundan dolayı iki devlet ezelden beri düşmanca tavırlar sergilemekte.

 

Ama filmde bu tabunun sadece bireysel düzeyde bile olsa yıkılabildiğine ve birbirinden hoşlanmayan iki ulusun vatandaşlarının karşılıklı desteklerine şahit oluyoruz. İyi niyet ve sevginin ortak dili, din ve dil ayrılıklarını ortadan kaldırarak barışa yönelik umutlarla dolu bir öykü yaratıyor. Burada, Bajrangi ve Rasika’nın bu işi birbirlerine duydukları aşktan aldıkları kuvvetle gerçekleştirdiklerini hatırlatmadan ve aşkın nelere kadir olduğunu söylemeden de edemeyeceğim…

Kısacası, Kabir Khan’nın yönetmiş olduğu bu harika filmi seyretmeyi es geçmeyin derim. Yönetmen, seçtiği müzikler ile olsun, oyuncuları ile olsun oldukça güzel bir eser ortaya çıkarmış. Özellikle duygusal anlar yaşamak istiyorsanız ve Hint filmlerinin çocuksu karmaşasından hoşlanıyorsanız, zaten sorun yok; bu film tam size göre! Ama henüz Bolywood’un akıllara ziyan keyfi ile tanışmadınızsa ve Hint filmlerini merak ediyorsanız, Bajrangi Bhaijiaan başlangıç olarak çok güzel bir film olacaktır.

İyi seyirler…

Toykan Tansöker

 

 

Video

 

 

Özet
Bajrangi-Bhaijaan
Başlık
Bajrangi-Bhaijaan
Açıklama
 Bajrangi Bhaijiaan bir yanda iki buçuk saati aşan süresi, senaryosunda var olan boşluklar, tipik abartılı oyunculuğu ve zaman zaman mantık sınırlarını zorlayan kurgusuyla; diğer yanda ise rengarenk görüntüleri, hayat dolu sahneleri, şaşırtıcı güzellikteki dansları, hızlı temposu, birçoğu listelerde hit olmuş şarkıları, taşıdığı barış ve sevgi mesajları ve oyuncularının içten performansıyla Hindistan sinemasını seven ve sevmeyen herkesin kendisini kaptırıp keyifle izleyeceği çok tipik bir Bolywood filmi…
Yazar
Yayıncı
gidivermek
Yayıncı Logo
Yukarı