NERGİS

22 Mart 2021

Baharın kendisi henüz gelmiş olmasa da onun en güzel habercilerinden birisi olan nergisler neredeyse her sokağın başında, çiçekçi tezgahlarında yerlerini aldılar ve tüm kente böylece yayılarak eşsiz kokularını çevremize saldılar. Kokular insana en hızlı ve en güçlü çağrışımları yaşatır. Nergis kokusu da bana birbirinden güzel ve birbirinden umut dolu bir sürü şey düşündürdü.

Ama fark ettim ki, her yıl bu mevsimde nergislerin çoğalmasıyla ben her şeyden çok, çocukluğumda her pazartesi köşe başındaki çiçekçimiz Kraliçe’den alarak keyifle evde bir köşeye yerleştirdiğimiz nergisleri hatırlıyorum, iç açan kokusu ve hülyalı duruşu ile beni büyüleyen nergisleri…

Doğrusu çocukluğumun bu minik ritüeli orta yaşımda da devam etti ve ben yıllarca, her cumartesi sabahı Bomonti Organik Pazarı’ndan aldığım nergislerimle anneme kahvaltıya gittim. Annem ve onunla yaşayan kedim bu çiçeğe bayılırlardı; annem doğduğu kent İzmir’de nergise başka bir isim verildiğini, Ege’de bu güzelim çiçeğe “fulya” dendiğini söylerdi.

Nergis çiçeği ismini mitolojik bir öyküden alır, benzersiz güzellikteki yakışıklı avcı Narcissus’un  ve ona aşık olan su perisi Echo’nun  öyküsünden. Narcissus suda aksini gördüğü kendi güzelliğine aşıktır ve Echo’nun aşkına karşılık vermez. Böylece onun sadece bir yankı haline gelip yok olmasına neden olur.

Psikolojide narsisizm, adını Narcissus’un bu özelliğinden alan bir durumu ifade eder ve kişinin kendi görüntüsünün üstünlüğü hakkında takıntılı olması anlamına gelir. Adını “Narcissus”tan almasından mıdır bilemiyorum, ben galiba biraz da nergisin kendini beğendiğini de düşünürüm. Üstelik, mevsimin bence bu en güzel çiçeği adı gibi beğenilmeyi hak etse de, her bahar onu ilk gördüğümde bir yandan içim umut ve coşkuyla dolarken bir yandan da naif kokusu ve boynu bükük duruşu ile bana sanki hüzünlüymüş gibi gelir. Kim bilir, belki de Narcissus ile Echo‘nun mitolojideki hikayesinin duygularımı etkilemesi yüzünden…

Ve ben hep nazlı nergisin, aslında ismini estetik görüntüsünden daha çok kokusuyla hak ettiğini düşünürüm.

Füsun Aygölü

Yukarı