No

8 Aralık 2017

Yapım

Şili

Yönetmen

Pablo Larraín

Senaryo

Pedro Peirano – Antonio Skarmeta

Oyuncular

Gael García Bernal – Alfredo Castro – Antonia Zegers – Luis Gnecco

Tür

Dram

Çekim Yılı

2012

Süre

118 Dakika

Dil

İspanyolca

Oscar Adaylığı

2013 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’ne aday olmuştur.

Konu

Filmimiz, 5 Ekim 1988 yılında Şili’de Pinochet Hükümeti’nin 8 yıl daha Şili’yi yönetmesini ön gören referandum sürecini ve bu süreçte geçen karşılıklı medya savaşlarını konu almaktadır.

İyi bir reklamcı olan Rene’ye bir anda muhalefet yanlısı Jose Urrutia tarafından referandum sürecinde HAYIR propagandası yapılması için kendisine yardım etmesi adına teklifte bulunur. İlk başlarda Rene’nin aklına yatmayan bu fikir, ülkenin ve çocuğunun geleceği söz konusu olmaya başlayınca değişecektir ve Rene yardım etmeyi kabul eder. Sıkıntılı ve entrika dolu süreçte Rene’yi ve muhalefet yanlılarını zor zamanlar beklemektedir, ülkenin geleceği bu referanduma bağlıdır.

No -1

Film Üzerine

Öncelikle 1988 yılında yapılan referandum öncesi hakkında bilgi vermek güzel olur diye düşünüyorum. 4 Kasım 1970’de seçimle başa gelen Salvadore Allende, 1973 yılında Pinochet Hükümeti’nin darbesiyle devrildi. Allende teslim olmayıp intihar etmeyi seçmiştir. 1973’ten beri Şili’yi dikta rejimi ile yöneten Pinochet, uluslararası güçlerin de etkisiyle ülkeyi yönetmeyi bırakmaya zorlandı bunun üzerine 1988 yılındaki referandum yapıldı.

Film, 2017 yılında 3 dalda Oscar’a aday olan Jackie filminin yönetmeni Pablo Larraín tarafından çekilmiştir. Eser 2012 yılında çekilmiş olsa da yönetmenin çekimlerde 80’ler havası vermek istemesinden kaynaklanıyor olacak ki filmde kullanılan renkler soluk ve görüntü net değil. Renk kullanımı filmi takip etmem açısından hiç sorun olmadı ama gözlerimi biraz yordu. Kesin olan ise 80’li yılları filmde fazlasıyla hissediliyor olması. Oyuncak trenler, giyilen kıyafetler, teknolojinin gelişmişlik düzeyi… Seksenlerin tüm atmosferi başarılı bir şekilde beyaz perdeye taşınmış.

 

 

 

 

 

Filmin ana karakteri Gael Garcia Bernal tarafından canlandırılan Rene, işinde oldukça başarılı bir reklamcıdır. Rene’nin hayatı, kendisine yapılan bir teklifle çok karmaşık ve zor bir hal alır. İşinde gücünde eve geldiğinde oğluyla vakit geçirmeye çalışan klasik bir ev babası olan Rene işi söz konusu olduğunda, başarılı olabilmek için oldukça fazla enerji sarf edip istediğini elde eden birisidir. Günümüzde hepimiz reklamların sadece siyaset için değil, toplumu ilgilendiren her konuda oldukça önemli rolünün olduğu kabul ediyoruz. 80’ler deki reklamlar tabi ki günümüzdeki reklamlar ile kıyaslanamaz ama yine de o yıllarda toplumsal ve milli bir olay olan referandumu nasıl etkilediklerini izlemek, yandaşlarının evetçiler ve hayırcılar olarak kitleleri nasıl ikna etmeye çalıştıklarını görmek çok keyifliydi.

Gelelim ikinci önemli karakterimiz Alfredo Castro tarafından canlandırılan Lucho Guzman’a. Guzman, Rene’nin çalıştığı reklam şirketinin sahibidir. Lucho, Rene’nin aksine Pinochet yanlısı ve evet oyunu savunan tarafı desteklemektedir. İşte reklam savaşlarının ve hırsın ortaya çıkışı! Lucho ve Rene, aslında aynı iş yerinde bulunan iki kişi ama propaganda yapmaya başlandığı zaman birbirlerine karşı iki düşmanmış gibi yaklaşmaya başlar. İşte burada hırsın ve bir nebze de siyasi görüşlerin insanları ne hale getirdiğini görebiliyoruz.

Sonuç olarak; referandum, propaganda, hırs ve reklam… Filmi seyrederken kafamda sürekli bu dört kelime vardı. Çünkü filmde 80’li yıllarda yapılan referandumu gördüm ve ister istemez aklım günümüzde yapılan referandumlara gitti. Film insanda iki dönem arasındaki kıyaslamayı yaptırtıyor. Muhakemeyi yaptıktan sonra aslında hiçbir şeyin değişmediğini görüyorsunuz işte acı olan bu. Eklemek istediğim bir şey daha var, cesaret! Rene tam anlamı ile inandığı fikir doğrultusunda cesurca ilerledi. Filmin başlarında geçen bir cümle var “ Cesursan hürsün” Herkesin hür olduğu günleri görmek umudu ile…

İyi Seyirler

Toykan Tansöker

 

 

 

 

 

 

Özet
No
Başlık
No
Açıklama
No, 5 Ekim 1988 yılında Şili’de Pinochet Hükümeti’nin 8 yıl daha Şili’yi yönetmesini ön gören referandum sürecini ve bu süreçte geçen karşılıklı medya savaşlarını konu almaktadır.
Yazar
Yayıncı
gidivermek
Yayıncı Logo
Yukarı