TAVŞAN

4 Nisan 2021

Çocukluk anılarım arasına kartpostallarda gördüğüm, yeşillikler içinde, ellerinde renkli yumurtalarla dolu sepetler taşıyan halleriyle yerleşmiş olan ve genellikle masal kahramanı diye bilinen tavşanlar, baharın ve Paskalyanın gelmesi ile yine çağrışımlarımdaki yerlerini aldılar. Aslında tavşanlarla ilgili pek çok farklı izlenim tabii ki herkes gibi benim de aklımda mevcut ama ben nedense en çok bu çocukluk anısını severim. Bu yüzden de yaşadığım semtte Paskalyayı kutlayan arkadaşlarıma her yıl mutlaka tavşanlı bir sepet içindeki renkli yumurta görünümünde çikolatalardan hediye etmeyi asla ihmal etmem.

Ama tabii ki diğer tavşan imgelerinin tadını çıkartmaktan da vazgeçmem hiç. Örneğin, her akşam aynı bara giden tavşanın “Havuç var mı?” dan, dayak yiyip dişleri dökülünce “Havuç suyu var mı?”ya dönüşen öyküsünün anlatıldığı fıkra ne zaman aklıma gelse aynı keyifle gülerim. Tıpkı küçükken söylediğim “Tavşanım, tavşanım, güzel tavşanım/Uzat kulağını biraz öpeyim” şarkısı çocukluk düşlerimin içindeki yerinden bugüne ne zaman ulaşıp kendini hatırlatsa aynı sıcacık sevgiyle gülümsediğim gibi.

Çocukluk anılarım arasından bana mutluluk vermeye devam eden tavşanları hatırlayınca, uzun yıllar radyo skeci olarak dinlediğim “Orhan Boran ve Yuki” programının kahramanı Tavşan Yuki’yi de anmadan geçemeyeceğim.

Tavşan daha ziyade bir masal kahramanı ve çocukluk imgesi olarak algılansa da aslında yetişkin dünyamızda da pek çok farklı şeyin sembolü ve birçok hikayenin öznesidir. Örneğin, Lewis Carroll’un “Alice Harikalar Diyarı”ndaki hep bir yerlere yetişmek için koşturup duran tavşanın durup saatine bakıp “Eyvah geç kaldım” demesi bile aslında oldukça felsefidir. Veya yıllar önce Robert Zemeckis’in yarı animasyon filmi olan “Roger Rabbit”i de otuzlu yaşlarımda olmama rağmen çok heyecanla izlemişimdir. Aynı şekilde, ilk gençlik yıllarımda evdeki delikanlıların gizli gizli Playboy’un tavşan kızlarını temaşa etmelerini de hala gülümseyerek anımsarım. Ve sihirbazların silindir şapkadan çıkardıkları tavşanlar veya sokaklarda niyet çektirilen tavşanlar biz insanlar tarafından kullanıldıkları için, ancak yetişkin olduktan sonra algılanacak biçimde sanki hep içimi acıtırlar.

Çocuk ruh sağlığı alanında tavşanlar çocuklarla ilgili bazı testlerde ve oyun terapilerinde ilgi, şefkat, destek ve heyecanı simgelerler. Böyle bir test uyguladığım üç yaşında içe kapanık kız çocuğu “Hangi hayvan olmak isterdin?” sorusunu “Tavşan olmak isterim çünkü çok seviliyor” şeklinde yanıtlamıştı.

Füsun Aygölü

Yukarı