Gidivermenin En Güzel Bahaneleri

21 Eylül 2023

Konserler, festivaller !

Herkesin lüks kavramı başka!

Sadece bir konser veya bir festival için seyahate niyet edebilmenin en büyük lükslerden biri olduğuna inananlardan biriyim ben.

Sevdiğiniz bir grubun, solistin veya orkestranın konserine bilet alarak yola çıktığınız oldu mu hiç? Olmadıysa mutlaka denemelisiniz! Bir turnenin izlerini sürerek sizin için en kolay gidilebilecek konser yerini araştırarak başlayabilirsiniz planlamalarınıza.

İlk hedef, o konser veya o festival olmalı. Varılacak noktaya ulaşım biletleri bakılmalı. Fiyatların yüksekliğine göre en yakın mesafeye giden uçak/tren/otobüs neler var bir gözden geçirilmeli. Bir gün öncesi, aynı günün sabahı vs gibi türlü alternatifler gözetilmeli. Sonra da hazır gitmişken konser sonrası için planlamalara devam edilmeli veya tamamen kendiliğinden gelişecek bir şekilde konaklamaya, yemeye, içmeye, görmeye, gezmeye, ez cümle deneyimlemeye hazır bulunulmalı..

Olur mu öyle? Olur olur.. Hem de çok güzel olur. Yurt içinde ya da yurt dışında iz sürme becerinizi çok geliştiren bir durum olur hem de. Siz bile şaşırırsınız!

Hemen bir örnekle bu fikri pekiştirmek, biraz da özendirmek iyi olacak..

Varsayalım, uzun bir dini bayram öncesi. Kiminle konuşsanız bir plan yapmakta, hatta yapılmış, yapılanları anlatmakta. Memleketine gidenler, yaşadığı şehri fırsat bu fırsat deyip keşfetmeye niyetlenenler, böyle bir tatil yakalamışken olası deneyimlerin peşinden koşmak isteyenler, yazlığına, arkadaş yazlığına, kendi teknesine ya da kiraladığı tekneye veya arkadaş teknesine gidenler, neler neler!

İşte herkes böyle planlar yaparken, sizin hiç planınız yoksa, gönülden istediğiniz bir grubun, sevdiğiniz bir şarkıcının turnesi var mı diye başlayın araştırmaya. İsmini duyup keşke ben de gidebilsem dediğiniz festivallerden bu tarihe rastlayan olabilir mi diye de bir bakın. İnternetin sunduğu araştırma seçeneklerini değerlendirerek ulaşabileceğiniz bilgiler sonsuz. Araştırmak bile çok öğretici, eğlendirici olabiliyor hatta. Gidilecek konser, bulunduğu köy, kasaba, şehir, ülke.. Gerçek hedef olan konser tüm ihtişamı ile sona erince de bulunduğunuz yer ile ilgili edindiğiniz sergi, yeme, içme, tarihi yer vb tüm bilgileri kullanın.

Bunun tam tersi de olabilir tabi! Seyahatiniz sırasında bulunduğunuz yerdeki konserleri, denk geldiyseniz yerel bir festivali kaçırmamak da önemli. İçeriğinde sergiler, tiyatro ve dans gösterileri, söyleşiler olan bir festivalden daha güzel ne olabilir? Tatilde veya iş gezisinde adeta piyango kazanmış gibi hissettirir insana böyle bir ortamda bulunmak.

Unutmayın!

Sanatın peşinden gidivermek lazım, başka bir şey için gidiverdiyseniz de oralarda sanatın içine düşüvermek lazım. Belki de gidemeyenler, akıl edemeyenler varsa sevdikleriniz arasında, onlara da özel günlerinde böyle hediyeler vermek lazım. Bazen sadece bir bilet, bahane olsun diye gidivermeye!

Niye mi?

Çünkü sanat hayattır.

Yaşadığını hissettirir insana, düşündürür, öğretir, mutlu eder.

Çünkü sanat iyileştirir.

İyilikler dilerim hepinize, hepimize..

Selda Güleç

Yukarı