Operada Bir Obur

3 Mart 2021

Ünlü besteci Gioacchino Rossini, İtalyan operasının en önemli opera buffa (komik opera) temsilcisidir. “Sevil Berberi”, “Cezayir’de İtalyan Kız”, “Guillaume Tell”, “Külkedisi”, “Othello”, “Semiramide”, “Hırsız Saksağan” gibi ölümsüz birçok opera eserinin yaratıcısıdır.Osmanlı İmparatorluğu döneminden çok etkilenmiş, “İtalya’da Bir Türk” (Un Turco in Italia), “II. Mehmet” (Maometto Secondo)  gibi operalarında, Türk müziğinden olmasa da “Türk” olarak tanımlanan tiplemeden esinlenerek göbekli, şişman adamları genelde başrol olarak değerlendirmiştir.

On sekiz yaşından itibaren otuz dokuz opera yazan Rossini besteciliğinin yanında olağanüstü  bir  gourmand* olmasıyla da bilinir. Zaten otuz yedi yaşında opera bestelemeyi bıraktığında amatör aşçılığa da başlamıştı.

Yemek yemek ve şarkı söylemek onun için hayat felsefesiydi. Bundan dolayı, birçok yemek onun adıyla anılmaktadır. “Rossini omleti” veya “Bistecca alla Rossini” (Rossini usulü biftek) bestecinin müzik dünyasındaki operaları kadar ünlüdür. Aslında müzik dünyasında buna benzer başka yakıştırmalar da vardır, ünlü opera şarkıcısı Melba’nın adını taşıyan şeftalili tatlı peche melba gibi.

Yemek masasında ünlü Alman bestecisi Wagner’ i de ağırladığı söylenen Rossini’nin orkestra uvertürlerindeki ani iniş çıkışlar dikkat çeker. Kim bilir, belki de karnının acıkmasını ve doymasını bu şekilde müzikle de ifade etmiş bile olabilir!

Çağnur Gürsan

Gourmand kelimesi,  “lezzet zevki gelişmiş” anlamlarına gelen gourmet kelimesiyle sıkça karıştırılsa da, Fransızcada obur insanları tanımlamak için kullanılan ve “açgözlü” anlamına gelen bir kelimedir.

 

Yukarı